Penzion Tsport Votice

Votice - poznejte krásná zákoutí na procházce po Voticích

Vzdálenost

Vzdálenost 3 km

Pěšky

Pěšky 41 minut

Začátek trasy

Začátek trasy Penzion

Délka trasy do cíle

Délka trasy do cíle 3,2 km

Ještě než se vydáte obhlédnout Votice, stavte se po cestě v informačním centru na městském úřadě. Domluvíte si tady prohlídku židovského hřbitova a vyzvednete si od něj klíče. Jakmile budete mít klíče v kapse, vydejte se na cestu.

Klášter sv. Františka z Assisi

Vaše kroky směřujte nejprve ke klášteru sv. Františka z Assisi. Františkánský klášter nechal postavit v roce 1627 hrabě Sezima z Vrtby. Slíbil totiž, že když se mu narodí syn, postaví Františkánům klášter. Podle pověsti pak stojí klášter na místě, kde shodil parohy Sezimův jelen.

Klášter v minulosti chátral a potřeboval přestavbu. Do současné podoby byl přestavěn ve druhé polovině 18. století. Z tohoto období pochází také rajský dvůr ve vnitrobloku kláštera, kde načerpáte síly na další cestu.

Za komunistického režimu sloužil klášter jako prostor pro firmu Tesla. Klášter si prošel rekonstrukcí i v nedávné době a znovu se otevřel veřejnosti v roce 2015. Od té doby si zde prohlédnete expozice o historii města, kláštera nebo stálou expozici z období kolektivizace včetně výslechové místnosti Státní bezpečnosti.

Klášter ale není záležitostí jen pro dospělé. Děti se pokochají výstavou více než 200 panenek a sbírkou kočárků od roku 1900. Stejně tak je zaujme interaktivní ukázka bitvy u Jankova z roku 1645.

Otevírací doba kláštera

  • květen:        víkendy a státní svátky        10–12, 13–17
  • červen–září:    úterý–neděle                10–17

Prohlídka začíná vždy v celou hodinu, poslední prohlídka startuje hodinu před zavírací dobou. Pokud máte zájem o prohlídku pro jednotlivce nebo mimo otevírací dobu, domluvte se předem v turistickém centru.

Kaple Božího hrobu

Jen o 50 metrů dál leží na bývalém františkánském hřbitově kaple Božího hrobu z roku 1685. Oproti dalším Božím hrobům je ten votický specifický svojí podobností s originálem v Jeruzalémě.

Hraběnka Marie Františka z Vrtby poslala Františkány pro nákresy i rozměry jeruzalémské kaple přímo do Svaté země. Až podle nich nechala kapli Božího hrobu vystavět.

Motýlárium

Po historickém exkurzu si uděláte prostor na vzdělávací okénko. Podíváte se do současnosti a budoucnosti. V areálu skleníků bývalého zahradnictví navštívíte Motýlárium.

V Motýláriu se seznámíte s druhy motýlů, které jste se učili poznávat jako malé děti. Uvidíte bělásky, žluťásky, babočky, otakárky i okáče. Motýlárium ale není žádná Fata Morgana. Cílem Motýlária je seznámit vás s příčinami mizení motýlů z přírody, co pro svůj život potřebují a proč je potřebujeme v krajině i my.

Otevírací doba Motýlária

  • červen a září:        víkendy a státní svátky    9–17
  • červenec a srpen:    každý den            9–17

Rozhledna Václavka

Kostel sv. Václava se pyšní vyhlídkovou věží ve výšce 35 metrů. Celá věž až po kříž na špici měří 45 metrů. Vystoupejte 135 schodů a dostane se vám pohled na celé Votice a okolí.

Jestli vám výšky nedělají dobře, prohlédněte si raději plně funkční hodinový stroj kostela a zvony sv. Václava a sv. Vojtěcha. Hodiny jsou mechanické a důmyslný systém si nastudujete přímo ve věži.

Pokladnu s pamětními vstupenkami a turistické informace najdete v prvním poschodí věže. Na kase si můžete půjčit dalekohled a domluvit si průvodce s výkladem.

Otevírací doba rozhledny Václavka

  • květen–červen a září:        víkendy        12–17
  • červenec–srpen:        úterý–sobota        10–12, 13–17
  • neděle            12:30–17

Pokud byste se chtěli na rozhlednu podívat v jiné dny, domluvte si prohlídku na telefonním čísle 777 770 693.

Židovský hřbitov ve Voticích

Projděte se po židovském hřbitově ve Voticích, o kterém se nese první zmínka už z první poloviny 16. století. V obřadní síni si pak prohlédněte výstavu o historii Židů a židovských památek v okolí Votic.

Před návštěvou votického židovského hřbitova si musíte vyzvednout klíče v turistickém centru.

Více info: https://www.mesto-votice.cz/

Zajímavá místa v nejbližším okolí

Vytisknout Zpět

Informace k výletu