Penzion Tsport Votice

Mladá Vožice

TIP na cyklovýlet

TIP na cyklovýlet

Vzdálenost

Vzdálenost 20,5 km

Na kole

Na kole 1 hodina a 30 minut

Autem

Autem 24 minut

Délka trasy do cíle

Délka trasy do cíle 22 km

Pozůstatky řádění husitů

Mladá Vožice v druhé polovině 13: století vznikla jako podhradí a chlubila se královským hradem. Status mu přiřkl sám Karel IV. a nebýt vypálení hradu husity, možná by z něj zbylo víc než jen mariánská kaple. Dalšími zajímavými místy k navštívení v Mladé Vožici jsou kostel sv. Martina nebo barokní zámek.

Výlet do Mladé Vožice spojte s výletem na rozhlednu Kovářka a ke zřícenině hradu Šelmberk.

Rozhledna, která klame zdivem

Při příjezdu k rozhledně Kovářka si budete myslet, že jste dorazili k historickému místu. Vzezření věže ale mate. Rozhlednu začal stavět místní kovář teprve v roce 2011. Unikátem je i to, že kamenná věž stála za 36 dní od prvního kopnutí do země.

Kovářka měří 13 metrů a cestou na zasklenou vyhlídku vyšlapete 50 schodů. Zastavení u rozhledy ale nebude jen cestou na vyhlídkové místo. Ve věži si prohlédnete také kovářské muzeum s historickými exponáty.

Vzdělávací centrum v troskách hradu Šelmberk

První zmínky o Šelmberku se datují do počátku 14. století. Šelmberk byl gotický hrad s bergrfritovým půdorysem. Znamená to, že spatříte okrouhlou hlavní věž hradu za hradbami. Architektonické řešení mělo hlavní výhodu při napadení a následném bránění hradu. Do okrouhlé věže totiž nebyl snadný přístup, zpravidla sem vedl jen padací most.

Jeho obývání šlechtici končí v období třicetileté války. Prohlídku zříceniny hradu Šelmberk si zpestříte výstupem na zachovanou 26 metrů vysokou věž, která funguje rovněž jako rozhledna.

Hrad v současnosti funguje jako vzdělávací centrum. Najdete tady bylinnou zahradu, hrnčířskou či tesařskou dílnu nebo lazebnu.

Vytisknout Zpět

Informace k výletu

Více info: https://www.mu-vozice.cz/